Helena Hrehová

Transcendentálne hodnoty, reflexie o zle a dráme slobody v ruskej filozofii 19. a 20. storočia

Trans obalka

Monografia v zrozumiteľnej podobe predstavuje slovenskému čitateľovi zložitý dejinný vývoj ruskej filozofie – ruského myslenia o človeku a zmysle jeho života vo svetle hľadania pravdy, dobra a krásy. V centre autorkinej pozornosti sú ruskí filozofi, ale aj literárni géniovia, ktorí oslovili nielen ľudí svojej doby, ale majú čo povedať aj ľuďom 21. storočia. Prvá časť monografie podáva prehľad ruského filozofického myslenia v dejinnom priereze od najstarších čias po koniec 19. storočia. Druhá časť sa venuje ruskej náboženskej a personalistickej filozofii 20. storočia. V tomto chronologickom rámci sa systematicky predkladajú idey jednotlivých autorov s poukazom na bohato zastúpené filozoficko-etické aspekty.

Prvoradým cieľom publikácie je vzbudiť hlbší záujem o ruskú filozofickú tradíciu 19. a 20. storočia, a to aj vzhľadom na súčasnú dobu a v nej sa prejavujúcu duchovnu sterilitu, všadeprítomný morálny chaos, stratu slovanskej identity v multikultúrnom prostredí, ale aj aktuálnu rusofóbiu, či slovanofóbiu. Pohľad na ruskú náboženskú a personalistickú filozofiu sa zdá byť dôležitým aj ako východisko, ktoré môže ponúknuť hlboký obsah z pokladnice „univerzálnej kultúry“, keďže akcentom na hľadanie pravdy a dobra, radostný úžas z krasy, ale i odvekú drámu ľudskej slobody poukazuje na dôstojnosť človeka, ale tiež aj na kontinuálnu prítomnosť reálneho zla vo svete. To, čo je špecifické pre Rusov, môže čitateľ objaviť práve cez hĺbku myslenia a autentickú originálnosť náboženských mysliteľov, ktorí aj v pohnutých osudových časoch nepohody svedčili o tom, že Rusi, ale aj Slovania v širšom slova zmysle, sú pútnikmi Absolútna a hľadačmi ideálu dobra, ktoré sa konfrontuje s pravdou a nachádza svoj vrchol v kráse.

14,5 x 20,5 cm, 480 strán, tvrdá väzba, ISBN 978-80-8218-010-0

CENA : 15.50 EUR

 

Prof. ThDr. Mgr. Helena Hrehová, PhD. sa špecializuje na morálnu filozofiu a teológiu a naposledy pôsobila na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity. Venuje sa predovšetkým tomizmu, novotomizmu, personalizmu a ruskej náboženskej filozofii. Doktorát získala na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme, habilitovala aj inaugurovala na CMTF UP v Olomouci a profesúru prevzala z rúk prezidenta ČR Václava Klausa v Prahe v roku 2004. Publikovala viaceré monografie: Pohľad do dejín etických systémov (1998), Ruská ortodoxná morálna teológia v perspektíve „od obrazu k podobe“ (2001), Kresťanské cnosti vo východnej spiritualite a duchovnej literatúre (2002), Etika – sociálne vzťahy – spoločnosť (2005), Rozvážnosť a voľba podľa sv. Tomáša Akvinského (2006), Etická rozprava o cnosti a dobrokráse (2009), Morálna filozofia Jacquesa Maritaina (2011), Fenomén krásy v slovanskom myslení (2011), Etika a kultúra (2012), Základy morálnej teológie v dejinnom kontexte I/II (2012/2014), Sociálno-etické motívy v súčasnej ruskej filozofii (2016). Je tiež autorkou stoviek vedeckých statí, štúdií, článkov a kapitol v knihách.

zavrieť

 
 
  • UPOZORNENIE:

     

    Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.

    Ďakujeme za porozumenie.


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


     

    Pavol Gašparovič Hlbina
    a slovenská katolícka moderna

     

  • Upozornenie:

    Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.

    Ďakujeme za porozumenie.

     

     

     

Zavrieť